O nás

Projekt Zdravý kojenec je realizován nestátním zdravotnickým zařízením Medicínské centrum Praha.

Projekt se zaměřuje na včasnou diagnostiku, prevenci a využívá pokroků moderní medicíny. Včasnou diagnostikou a prevencí lze zabránit nebo oddálit propuknutí nemoci.

Krátce po narození dítěte je možné z malého množství pupečníkové krve bezbolestně stanovit důležité zdravotní údaje: biochemické, genetické, imunologické a mikrobiologické. Znalost těchto údajů je klíčová pro prevenci nemocnosti.

Náš projekt jsme rozdělili na čtyři sekce: kojení, pupečníková krev (imunita), genetika a očkování.

Sekce kojení se věnuje komplexním vlastnostem mateřského mléka. Mateřské mléko má mnoho biologických funkcí: je důležitým zdrojem výživy, aktivně a pasivně formuje imunitu novorozence a podílí se na formování střevního mikrobiálního systému, jenž je pro vyvážené fungování imunity dítěte klíčový. Na základě podrobné analýzy je možné odhalit nedostatky, které lze napravit a zlepšit tak zdravotní kondici miminka.

V sekci pupečníková krev (imunita) se věnujeme podrobnému vyšetření imunity kojence. Z malého množství pupečníkové krve můžeme bezbolestně stanovit důležité imunologické parametry: stupeň zralosti imunity, imunodeficit, riziko alergie a riziko autoimunity. Znalost těchto údajů je klíčová pro prevenci nemocnosti, odhalení alergií a pro stanovení rizika rozvoje autoimunity. Na základě imunologického vyšetření je v případě potřeby možné i nastavit individuální očkovací plán.

Nedávné pokroky v genetice umožňují daleko hlubší analýzu vrozených dispozic každého nově narozeného miminka. Stanovením rizikových genů je možné v mnoha případech zabránit nebo alespoň oddálit propuknutí nemoci. Popřípadě můžeme zjistit, že náš potomek rizikové geny nezdědil a zvažovaná preventivní opatření (včetně strachu z nemoci) nejsou nutná.

V kapitole očkování se věnujeme očkovacím látkám, imunitě a s nimi spojeným rizikům. Podrobné vyšetření nám umožňuje vytipovat jedince, pro které je nevhodné standardizované očkovací schéma. Individuální očkovací plán pak předejde možným zdravotním komplikacím.

 

MUDr. Radek Klubal
garant projektu

Přihlašte se a odebírejte aktuality přímo na email: