Vegetariánská a veganská strava během těhotenství

Rubriky:

V posledním desetiletí vegetariánství a veganství nabývá na popularitě. Existují důkazy o příznivém vlivu nízkotučné diety obohacené o ovoce, zeleninu a vlákninu na lidské zdraví, o vlivu vegetariánské stravy na snížení rizika kardiovaskulárních onemocnění, zlepšení lipidového profilu, snížení indexu tělesné hmotnosti. Navíc se předpokládá, že rostlinná strava pomáhá v prevenci vzniku rakoviny a cukrovky 2. typu. Nicméně na druhou stranu vegetariáni a vegani mohou mít vyšší hladinu homocysteinu v plazmě, která může být rizikovým faktorem pro kardiovaskulární onemocnění, a jsou vystaveni zvýšenému riziku nízké hustoty kostní hmoty, která vede k osteoporóze.

Pohled na tento výživový směr z hlediska studií zkoumajících vliv vegetariánské a veganské stravy na vývoj plodu přiblížili lékaři z neonatologického oddělení v Barceloně a profesoři z Univerzity v Turíně ve svém přehledu. U těhotných žen byl proveden výzkum ohledně ochranných účinků rostlinné stravy a možných nepříznivých vlivů souvisejících s nedostatkem makro- a mikroživin a jejich dopadem na vývoj plodu.

U veganů je znám deficitní příjem zejména bílkovin, železa, vitaminu D, vápníku, jódu, omega-3 nenasycených mastných kyselin a vitaminu B12. U vegetariánů je deficitní především vitamin B12 a železo. Uvedené živiny jsou pro zdravý vývoj plodu důležité a jejich příjem není vhodné podceňovat. Deficit vitaminu B12 je v rámci vývoje plodu nebezpečný zejména v souvislosti s poruchou vývoje centrální nervové soustavy (CNS) a opoždění růstu. Vitamin B12 lze nalézt zejména ve vejcích, mléce a mléčných výrobcích, mase, rybách, případně vnitřnostech. Také nedostatečný příjem železa ovlivňuje negativně krvetvorbu a imunitu. Jeho eliminace ve stravě vede k anémii a možným poruchám tělesné a duševní výkonnosti. Hlavním zdrojem železa je především maso hovězí, také kuřecí, tuňák a losos. Vitamin D zajišťuje růst a vývoj plodu, zejména kostí, a posiluje imunitu organismu, jeho nedostatek vede ke křivici kostí. Potravinovými zdroji jsou především ryby (sardinky, losos, tuňák, sleď), vajíčka, hovězí maso, játra, mléko a mléčné výrobky, máslo. Nedostatečný příjem jódu může vést k potratům a vážným poruchám vývoje CNS, poruchám tělesného vývoje a řadě dalších funkčních poruch. Hlavními zdroji jsou mořské ryby, vejce, případně mléko. Vápník vytváří strukturu zubů a kostí, zajišťuje růst organismu a reguluje neuromuskulární činnost a krevní koagulaci. Deficit vápníku vede k menším růstům plodu a křivici kostí. Bohatým zdrojem kalcia je hlavně mléko, mléčné výrobky s důrazem na sýry tvrdé a polotvrdé (např. ementál, eidam, gouda, čedar, parmezán). Omega-3 nenasycené mastné kyseliny působí pozitivně na zdravý vývoj plodu a snižují riziko předčasného porodu.

Vegetariánská a veganská strava je z pohledu zdravého vývoje plodu poměrně riziková a její benefity nepředčí nutriční potřebu ženy v graviditě. Výsledky jedné studie poukazovaly na zvýšený výskyt hypospadie (rozštěp močové trubice na spodní straně penisu) u kojenců vegetariánských matek. Pět studií uvedlo, že vegetariánské matky rodily děti s nižší porodní hmotností, přesto dvě studie uváděly vyšší porodní hmotnost novorozenců vegetariánských matek. Délka těhotenství byla dle studií podobná mezi vegany i vegetariány a všežravci. Sebastiani, et al. (2019) dospěli k názoru, že vegetariánská strava by mohla být u gravidních žen z pohledu správného vývoje plodu bezpečná v případě, že by výživa byla důkladně naplánována z hlediska veškerých potřebných živin dle požadovaných specifik těhotné ženy a plodu. Nicméně taková dieta je náročná na sestavení a vyžaduje potřebné znalosti v oblasti výživy a dietologie, proto její konzumace není běžné populaci těhotných žen doporučována.

 

Literatura:

Sebastiani G, Barbero AH, Borrás-Novell C, Casanova MA, Aldecoa-Bilbao V, Andreu-Fernández V, Tutusaus MP, Martínez SF, Roig MDG, García-Algar M (2019): Effects of vegetarian and vegan diet during pregnancy on the health of mothers and offspring. Nutrients, 11, 557.

Piccoli GB, Clari R, Vigotti FN, Leone F, Attini R, Cabiddu G, Mauro G, Castelluccia N, Colombi N, Capizzi I, Pani A, Todros T, Avagnina P (2015): Vegan–vegetarian diets in pregnancy: danger or panacea? A systematic narrative review.  An International Journal of Obstetrics & Gynaecology, 122, 623-633.

Kasper H (2015): Výživa v medicíně a dietetika. Grada, Praha.