BMI kojenců má vliv na obezitu v dětství

Rubriky: | | | |

2000px-Obesity-waist_circumference.svgDěti, které mají vysoký BMI (body mass index) ve věku 2 měsíců, mají vyšší riziko pro vznik obezity ve 2 letech, která pak může provázet dítě do dospělosti a následně stát za kardiovaskulárními nemocemi či diabetem typu II. O tomto faktu informuje pediatr Sani Roy z dětské nemocnice ve Filadelfii.

Ve výzkumu souvislosti BMI a obezity u dětí bylo analyzováno téměř 74.000 lékařských záznamů kojenců, kteří se narodili v řádném termínu. Tyto děti byly pacienty dětské nemocnice. Jejich stav se pro účely studie sledoval od narození do 2 let života. Analýza dat ukázala, že 31 % 2měsíčních dětí s BMI nad 85. percentilem je ve 2 letech obézní, v případě, že je BMI 2měsíčních dětí nad 95. percentilem, je mezi nimi až 47 % 2 letých obézních.

U dětí se samozřejmě používají jiné tabulky a hodnoty BMI než pro dospělé, je zohledňován věk a další faktory.

Dříve se k určování rizika vzniku dětské obezity používaly hodnoty váha−délka, ale BMI přináší přesnější údaje. Znalost rizika vzniku obezity umožní upravit životní styl dítěte, aby z něj vyrostl zdravý dospělý s nižším rizikem aterosklerózy, infarktů aj.

Zdroj:

http://www.news-medical.net/news/20160422/Infant-BMI-better-predicts-early-childhood-obesity.aspx