Vliv plného kojení na složení střevního mikrobiomu, imunitní odpovědi a běžné dětské infekce dýchacích cest

Rubriky:

Není pochyb o tom, že kojení je pro dítě tím nejlepším, co mu může maminka poskytnout. Autoři studie zjišťovali, jaký má plné kojení vliv na složení střevního mikrobiomu a mikrobiomu horních cest dýchacích (mikrobiom hraje velmi důležitou roli v celkovém zdraví dítěte), stav imunitního systému a riziko infekce dýchacích cest.

Byla analyzována data 1 949 kojenců. Ukázalo se, že kojení pozitivně ovlivňuje složení obou zmiňovaných mikrobiomů, posiluje aktivitu imunitního systému tak, aby kojence lépe chránil před infekcemi. Hlavně v dýchacích cestách byla vyšší produkce protivirových působků, jako jsou interferony. Dále se prokázalo, že kojení snižuje frekvenci infekcí u dětí. Navíc byl také u kojených dětí po dosažení věku 4 let zaznamenán nižší výskyt astmatu a alergií. Tento efekt byl dle autorů zprostředkován právě modulací střevního mikrobiomu. Výsledky studie tedy ukazují, že plné kojení snižuje výskyt infekcí dýchacích cest a alergických onemocnění díky ovlivnění složení mikrobiomu.

Zdroj: Exclusive Breastfeeding, the Early-life Microbiome and Immune Response, and Common Childhood Respiratory Illnesses

21.03.2022; Holmannová