Přechod látek do mateřského mléka

Rubriky: |

Je velmi dobře známé, že mnohé látky pronikají do mateřského mléka a mohou ovlivnit i dítě. Americká akademie pediatrie shrnuje léčiva a látky z prostředí a jejich průnik do mléka a vliv na dítě s důrazem na to, kdy je vhodné kojení raději ukončit.

U kojící ženy je vždy nutné zvážit, zda je léková terapie nezbytně nutná, a její nasazení konzultovat s pediatrem. Pokud matka trvale užívá některé léky, je vhodné jejich koncentraci v krvi dítěte sledovat.

Z léků jsou riziková např. chemoterapeutika k léčbě rakoviny, některé psychiatrické a neurologické léky či „léky na srdce“.  Pokud se v krvi či tkáni kojeného dítěte objeví měřitelné koncentrace léků, mohou poškodit imunitní systém, nezralá játra a ledviny i další vývoj mozku dítěte, beta blokátory mohou zpomalovat srdeční frekvenci, snižovat krevní tlak…

Nemusí to však být jen léky, na co by si měla kojící matka dávat pozor…

  • Nikotin snižuje tvorbu mléka, přechází i do mateřského mléka a u dětí zvyšuje náchylnost k respiračním onemocněním a další zdravotní obtíže.
  • Alkohol ve větším množství způsobuje u dítěte slabost, ospalost, při dlouhodobém požívání alkoholu dochází k poruchám růstů, snížení tvorby mléka.
  • Drogy, např. kokain, heroin – u dítěte může dojít až k intoxikaci se zvracením, křečemi.
  • Kofein při zvýšené spotřebě způsobí neklid, nespavost, zpomalené vylučování.
  • Aspartam, umělé sladidlo, by žena neměla jíst, pokud kojí dítě, které trpí fenylketonurií.
  • Čokoláda obsahuje teobromin, při větší konzumaci může u kojeného dítěte dojít k podrážděnosti, zvýšené aktivitě střev aj.

Toto je jen krátký výčet léků a látek, které mohou přestupovat do mléka a ovlivnit tak i dítě.

Zdroj:

http://pediatrics.aappublications.org/content/108/3/776.full