Kojení snižuje riziko vzniku Crohnovy nemoci a ulcerózní kolitidy

Rubriky: |

Crohnova nemoc a ulcerózní kolitida patří mezi nespecifické střevní záněty, které poškozují střevo, jeho funkce a činí nemocným velké problémy, a to nejen průjmy a bolesti břicha. Nejvíce nemocných je v západní Evropě a Severní Americe.

Kojení je pro dítě bezesporu to nejlepší, co mu můžeme na startu do života dát. Je však možné, že snižuje i riziko vzniku střevních zánětů?

Aby mohla být tato otázka zodpovězena, vytvořili autoři studii, v níž vyhodnotili výsledky jiných studií a hledali souvislost mezi kojením a výskytem střevních zánětů. Nalezli 35 studí, které dohromady sledovaly 7536 osob s Crohnovou nemocí a 7353 s ulcerózní kolitidou a 330222 kontrolních dobrovolníků.

U osob, které někdy byly kojeny, se snižuje riziko, že budou v dospělosti trpět Crohnovou nemocí i ulcerózní kolitidou. Navíc se ukázalo, že i délka kojení je v tomto důležitá. Míra relativního rizika, že člověk nemocí onemocní, klesá s délkou kojení, u 3 a 6 měsíců je 0,64, pokud je dítě kojeno 12 měsíců, klesá na 0,21.

Závěrem analýzy 35 studií tedy je, že kojení snižuje riziko, že kojený onemocní jako dítě, či jako dospělý, nespecifickým střevním zánětem.

zdroj: Systematic review with meta-analysis: breastfeeding and the risk of Crohn’s disease and ulcerative colitis