Zvýšené riziko levopravé asymetrie plodu po prodělání covidu matkou v prvním trimestru

Rubriky:

V jednom z nejprestižnějších vědeckých časopisů nedávno vyšla zajímavá studie. Ta sledovala, zda má prodělání covidu matkou během těhotenství vliv na vyvíjející se plod. Zaměřili se hlavně na symetrii orgánů. Víme, že srdce máme více nalevo, játra jsou uložena vpravo, slezina vlevo atd. Jedná se o levopravou symetrii. Během nitroděložního vývoje se orgány postupně vyvíjejí a během jejich vývoje mění nejen tvar, velikosti, ale i místo svého uložení, až nakonec dojde ke správnému, geneticky naprogramovanému uložení orgánu. Pakliže orgán na svém místě není, může i nemusí to mít zdravotní důsledky. Je to však každopádně známkou narušení nitroděložního vývoje.

Autoři studie popisují, že v jejich nemocnici se častěji objevují případy, kdy je levopravá symetrie u plodu narušena. Tato patologie je totiž velmi vzácná, a když se i mírně zvýší její výskyt, je to okamžitě viditelné. To je možné detekovat během těhotenských kontrol pomocí ultrazvuku.

Autoři zjistili, že prodělání covidu (tj. potvrzení přítomnosti viru v těle matky) během těhotenství, hlavně v průběhu prvního trimestru, je rizikové pro vznik levopravé asymetrie. Kromě levopravé asymetrie měly děti často orgánové malformace (špatně vyvinuté orgány s horší funkcí), nejčastěji bylo postiženo srdce. Prodělání covidu během těhotenství může tedy narušit vývoj orgánů dítěte.

https://doi.org/10.1038/s41598-024-61778-w

27.5.2024; Holmannová