Zápal plic u dětí a střevní mikroflóra

Rubriky:

Zápaly plic jsou u dětí poměrně časté a mohou mít i závažný průběh. Je možné, že zápaly plic jsou spojené s narušením střevní mikroflóry (více o mikroflóře se může dozvědět na našich stránkách zdravastolice.cz). Autoři vytvořili studii, aby zjistili, zda se liší mikroflóra zdravých dětí a dětí se zápalem plic. Ukázalo se, že u dětí se zápalem plic je dysbióza, tj. narušené složení střevní mikroflóry, a to v závislosti na věku.

U dětí mezi 0−3 roky byly hlavními bakteriemi Bifidobacterium a Enterococcus, u dětí se zápalem plic se výrazně snížily počty těchto bakterií: Escherichia-Shigella, Prevotella, Faecalibacterium a Enterobacter. Je tedy patrné, že jsou zde značné rozdíly. U dětí mezi 4−5 lety se u nemocných dětí zvýšily počty Escherichia-Shigella, Bifidobacterium, Streptococcus a Psychobacter, zatímco jiné druhy bakterií poklesly, např. Bacteroides, Faecalibacterium.

Výsledky tedy dokládají, že určité mikrobiální druhy ve střevní mikroflóře mohou být spojené se zápalem plic a ovlivnění složení střevní mikroflóry by mohlo pomoci v léčbě nemocných dětí.  17.2.2020

Zdroj: The distribution characteristics of intestinal microbiota in children with community-acquired pneumonia under 5 Years of age.