Výkon srdce u předčasně narozených kojených dětí

Rubriky:

Předčasně narozené děti vstupují do života s velkou nevýhodou, která spočívá hlavně v nevyzrálosti orgánů, což je často spojené s jejich nedostatečnou funkcí a poškozením.

Mateřské mléko je bezesporu tím nejlepším, co můžete dítěti dát. To se ukazuje hlavně na předčasně narozených dětech. Nedávno jsme například psali, že snižuje i riziko vzniku těžkých zánětů střeva. Nyní se vědci zaměřili na to, zda má mateřské mléko vliv také na srdeční funkce předčasně narozených dětí. Ve studii bylo 80 dětí (většina se narodila kolem 27. týdne a vážila cca 960 gramů), jejichž srdeční funkce byly sledovány po dobu jednoho roku. Ukázalo se, že pokud bylo dítě od počátku narození krmeno mateřském mlékem, došlo ke zlepšení dalšího vývoje srdce a posílení jeho funkcí.

Zároveň se snížil zvýšený tlak v plicním řečišti. Čím více mateřského mléka dítě konzumovalo (např. nebylo jinak dokrmované), tím lepší byly výsledky. Srdeční funkce byly dokonce shodné jako u ročních dětí, které se narodily v termínu. Zdá se tedy, že mateřské mléko obsahuje látky, které podporují, krom dalších tělesných orgánů a systémů, i vývoj srdce a cévního systému.

Zdroj: Cardiac Performance in the First Year of Age Among Preterm Infants Fed Maternal Breast Milk

6.09.2021; Holmannová