Vliv typu krmení kojenců na lokální/slizniční imunitu
Je jen logické, že to, čím dítě krmíme, ovlivňuje nejen jeho růst, ale také imunitu, tedy i jeho obranyschopnost. Důležitá je lokální/slizniční imunita. Patogeni se do těla dostávají právě skrz bariéru, kterou vytváří sliznice, ve které se nacházejí imunitní buňky a jejich produkty. Tyto mají schopnost infekčního patogena okamžitě zneškodnit, ještě než projde skrz sliznici. V tomto se uplatňují protilátky třídy IgA, které jsou známé jako slizniční.
Autoři testovali hodnoty IgA ve slinách dětí a stolici. Jednalo se o děti částečně kojené a krmené umělou výživou (70 dětí) a pouze kojené (70 dětí). Děti byly sledovány po dobu 6 měsíců.
Děti, které byly kojené, prodělávaly infekce mnohem mírněji a rychleji. Navíc byly celkově méně nemocné než děti, které nebyly plně kojené. To vysvětlují hodnoty IgA. U plně kojených dětí byly 443.63±278.55, zatímco u dětí s umělou výživou 184.57±127.09.
Jistě vidíte ten obrovský rozdíl v hodnotách IgA, kojené děti jsou tedy lépe chráněné proti infekcích díky vyšším hodnotám IgA. 13.07.2020