Vliv skladování mateřského mléka na životnost obsažených buněk
Mateřské mléko obsahuje mnoho živin potřebných pro vývoj dítěte, ale také dítěti prospěšné buňky, ať už imunitní nebo kmenové, které mohou podpořit regeneraci, růst, vývoj imunitního systému. V této studii autoři zjišťovali, jak ovlivňuje skladování mateřského mléka množství vybraných, pro vývoj dítěte prospěšných buněk. Porovnávali vzorky čerstvě odstříkaného mléka s mlékem skladovaným 72 hodin v chladničce při +4 °C a s mlékem, které bylo po dobu tří měsíců zmražené na –20 °C.
Největší počet živých buněk byl, nepřekvapivě, ve vzorcích čerstvě odstříkaného mateřského mléka. Zde bylo 92 % buněk živých. Ve vzorcích mléka z ledničky bylo 83 % buněk živých a ve zmražených vzorcích bylo po rozmražení živých 78 % buněk.
Výsledky tedy ukazují, že pro dítě je nejpřínosnější, pokud je kojeno či nakrmeno čerstvě odstříkaným mlékem. Ale ani zamražení mateřského mléka úplně nezničí všechny buňky, které mohou být dítěti prospěšné, a je tedy v tomto ohledu stále lepší než umělá výživa, která tyto důležité buňky zcela postrádá.
https://doi.org/10.1007/s12098-024-05143-9
13.5.2024; Holmannová