Vliv kouření matky na zdraví narozeného dítěte

Rubriky:

Je známo, že kouření během těhotenství a v době po porodu je pro nenarozené i nově narozené dítě nebezpečné. Proběhlá studie odhaluje vztah mezi kouřením a jeho vlivem na dítě. Sledoval se vliv kouření před i po narození dítěte.

Ve studii bylo 664 žen. Ukázalo se, že častěji kouřily matky dcer než synů, a to 2,5x. U žen kuřaček byly děti mnohem dříve převedeny na umělou výživu, a to až o 4 měsíce dříve než u matek nekuřaček. Délka kojení 6 a více měsíců je přitom pro dětské zdraví velmi důležitá a snižuje riziko výskytu mnoha nemocí, včetně alergií. Navíc je u dětí kuřaček mnohem nižší porodní hmotnost narozených dětí. Dětí pod 2500 gramů je u kuřaček až 3,8x více.

Je tedy vidět, že kouření matky ovlivňuje těhotenství samotné, ale také následné měsíce života dítěte. Nemluvíme pak o škodlivosti kouření na zdraví dítěte i matky.

Zdroj:

Timur Taştan S, Sahin NH, Omaç Sönmez M. Maternal Smoking and Newborn Sex, Birth Weight and Breastfeeding: A Population-Based Study. J. Matern. Fetal. Neonatal. Med. 2016 Nov 6.:1-19. http://www.tandfonline.com/doi/abs/10.1080/14767058.2016.1256986