Vliv kojení a vývoj dítěte během prvních 3 měsíců

Rubriky:

Stále se vedou debaty o důležitosti kojení. Vědci přinášejí nové a nové studie, které ukazují, že mateřské mléko je naprosto unikátní, složené na míru danému miminku, a umělá výživa je v mnoha ohledech ochuzená, např. o imunoglobuliny, zdravé bakterie, imunitní buňky, protimikrobiální bílkoviny, kmenové buňky atd.

V této studii se autoři zaměřili na to, zda je patrný rozdíl mezi 3měsíčními dětmi, které byly plně kojené, a děti, které dostávaly umělou výživu. Získali data od 417 matek a jejich dětí.

Ve skupině kojených bylo riziko opoždění vývoje 4,1 %, zatímco ve skupině s umělou výživou bylo riziko 9,3 %. Tedy poměrně vyšší. Děti také byly testovány (speciální testy připravené na určitý věk kojence) na řešení problémů, komunikaci a sociální interakci. Děti plně kojené měly lepší výsledky, riziko problémů s komunikací bylo u kojených 5,7 % u dětí krmených umělou výživou 8,1 %, v případě řešení problémů to bylo 6,2 % vs. 12,1 %. Rozdíly se vám mohou zdát být malé, ale není tomu tak. Studie ukazuje, že kojení je velmi důležité pro vývoj komunikace, řešení problémů a sociálních interakci ve 3 měsících věku. 10.8.2020

Zdroj: The Possible Effects of Breastfeeding on Infant Development at 3 Months: A Case–Control Study