Suplementy se zinkem zvyšují hladinu zinku v mateřském mléce

Rubriky:

Mateřské mléko je nejen zdrojem živin potřebných k růstu dítěte, ale také mnoha sloučenin, vitamínů, minerálů a stopových prvků, které dítě potřebuje k udržení zdraví. Mnoho složek proniká do mateřského mléka z organismu ženy. V této studii se autoři zaměřili na koncentraci zinku v mateřském mléce a zda je možné ji ovlivnit zvýšením příjmu zinku. Ve studii bylo 338 žen. Část žen užívala potravní doplněk se zinkem (10 mg). Po třech měsících se vyhodnocovaly vzorky mateřských mlék a ženy užívající zinek měly o 11 % vyšší hodnoty zinku v mateřském mléce. Autoři dále sledovali vývoj koncentrací dalších minerálů v mateřském mléce během roku.

Během 12 měsíců kojení v mateřském mléce přirozeně klesají koncentrace zinku a mědi. Železo, draslík, sodík a fosfor klesají během prvních šesti měsíců, pak se jejich hladina již nemění. Množství vápníku a hořčíku na začátku kojení roste a jód zůstává konstantní po celou dobu kojení. U selenu a manganu dochází nejprve ke zvýšení, pak snížení a následně opět ke zvýšení koncentrace. Výsledky ukazují, že kojené děti nejspíše potřebují jiné koncentrace minerálů v určitých obdobích života, což kopírují změny jejich koncentrace v mateřském mléce a takto by měla být postavena také umělá mléka. Kolísání je přirozené, ale výrazně nižší nebo vyšší hladiny minerálů mohou být problematické.

Důležité je, že je možné zvýšit hladinu některých prvků v mateřském mléce pomocí potravních doplňků. To platí třeba o zinku, a jak jsme psali dříve, i o jódu.

https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fnut.2022.1034828/full

30.1.2023; Holmannová