Startovací umělá strava pro kojence s prebiotiky a probiotiky zajistí normální zdravý růst dítěte a jeho trávicí soustavy

Rubriky: |

Je nesporné, že zdravá střevní mikroflóra ovlivňuje stav a zdraví člověka. Nejinak je tomu i u kojenců. Mateřské mléko má velkou výhodu, že obsahuje probiotika, tedy látky, kterými se „hodné“ střevní bakterie živí, tím posiluje i imunitu dítěte.

Mnohé náhrady mateřského mléka tyto složky neobsahují. Proběhla tedy studie, která zkoumala, zda jsou náhrady mateřského mléka obohacené o prebiotika a probiotika (tj. hodné bakterie) pro dítě skutečně prospěšné. Do náhradní mléčné stravy byly přidány oligosacharidy a Bifidobacterium lactis a sledovalo se, jaký mají vliv na přítomnost průjmů během prvního roku života dítěte. Nekojené děti na ně trpívají více. 206 dětí dostávalo tuto obohacenou formuli, 207 klasickou doporučovanou. Ukázalo se, že např. na průjmy či infekce nemá vliv, ale co se parametrů zdraví střeva týká, děti, které dostávaly upravenou formuli, se více blížily stavu, jaký vídáme u dětí kojených. Měly lepší složení střevní mikroflóry, vyšší hladiny slizničních IgA protilátek atd. Jinak byla tato nová strava dětmi velmi dobře snášena a zajišťovala normální vývoj a růst.

Zdroj:

http://www.nature.com/pr/journal/vaop/naam/abs/pr2016270a.html