Spojitost mezi chováním matky a přítomností melaminu a bisfenolů v mateřském mléce

Rubriky:

Mateřské mléko obsahuje živiny potřebné pro růst a vývoj dítěte, ale pronikají do něj také chemické látky a sloučeniny, kterým je kojící žena vystavena ať už konzumací (např. léky) nebo vstřebáváním přes pokožku. Tyto látky, pokud se dostanou do mateřského mléka, mohou působit negativně na dítě. V této studii se autoři zaměřili na melamin a bisfenoly (bisfenol AF, S a F), což jsou endokrinní disruptory, tj. narušují fungování hormonální soustavy.

Autoři testovali vzorky mateřských mlék od 70 kojících žen na přítomnost těchto sloučenin a zároveň sledovali chování matek, tj. jakou kosmetiku a jak často používají, jak zabalené potraviny používají a jak se stravují.

Nežádoucí bisfenoly AF, S a F byly detekovány ve 32.3 %, 33 % a 20 % vzorků. Melamin byl nalezen ve všech vzorcích. Sedm vzorků obsahovalo všechny tři typy bisfenolů a 49,2 % neobsahovalo žádný. Vyšší hodnoty bisfenolů byly v mateřském mléce žen ve věku 30 až 34 let. U žen, které používaly make-up, byly vyšší hodnoty bisfenolu AF, kosmetika s UV filtry naopak zvyšovala riziko, že v mateřském mléce bude bisfenol F a melamin.

Používání olejů v plastových lahvích bylo spojené s přítomností bisfenolu S v mateřském mléce.

Výsledky tedy ukazují, že chování matky, jakou kosmetiku a jak balené potraviny používá, se propisuje do složení mateřského mléka, hlavně přítomnosti pro dítě nevhodných sloučenin, jako jsou bisfenoly a melamin.

Zdroj:

https://www.tandfonline.com/doi/full/10.1080/09603123.2025.2503475

26.5.2025; Holmannova