Psychomotorická regrese kojence při nedostatku vitamínu B12

Rubriky:

Nedostatek vitamínu B12 se u kojených dětí vyskytuje vzácně, ale může způsobit značné problémy. K jeho nedostatku může dojít v případech, kdy matka ve stravě nepřijímá dostatek vitamínu B12. Jedná se hlavně o ženy vegetariánky a veganky. Známky nedostatku vitamínu B12 u kojence mezi 2. až 12. měsícem zahrnují zvracení, letargii, neprospívání, hypotonii (snížený svalový tonus, dítě působí „hadrově“, měkce), dále dochází k zástavě psychomotorického vývoje, někdy až k regresi (ztrátě) získaných dovedností. Je tedy důležité začít co nejdříve podávat vitamín B12 dítěti i kojící mamince. Mamince je nutné podávat vitamín B12 injekčně.

Autoři prezentují případ 9měsíčního dítěte matky vegetariánky, které mělo vývojovou regresi, hypotonii a anémii. Na CT mozku se objevila mozková atrofie (zmenšení mozkové tkáně) a zpomalila se myelinizace. Aby mohly být dobře přenášené nervové vzruchy, musí být nervové výběžky dobře pokryté myelinem, který vytváří tzv. myelinovou pochvu.

Je důležité, aby maminky přijímaly dostatek vitamínu B12 potravou, a pokud tomu tak není, je nutné, aby si zajistily jiný přísun. Tabletky na polykání většinou nestačí. Ze střeva se vstřebá jen malé množství vitamínu. Nejlepší je injekční forma, popř. podjazyková.

Zdroj: Psychomotor regression due to vitamin B12 deficiency

25.4.2022; Holmannová