Podávání vitamínu D před a během těhotenství zvyšuje jeho hladiny v mateřském mléce

Rubriky:

Již několikrát jsme představili výsledky studií, které ukazují, že podávání potravních doplňků před početím a během těhotenství může ovlivnit hladiny některých prvků v mateřském mléce.

V současné době je velkým tématem nedostatek vitamínu D. Jeho množství v mateřském mléce se odvíjí od hodnot vitamínu D v matčině organismu. Většina žen má přitom nedostatek vitamínu D, a tudíž není jeho dostatek ani v mateřském mléce. Vitamín D, stejně jako vitamíny skupiny B, jsou velmi důležité pro správný vývoj dítěte. I proto se autoři zaměřili právě na ně.  Ženám před těhotenstvím byly podávány potravní doplňky, a to buď vápník, jód, železo, beta karoten a kyselina listová, nebo zinek, vitamíny skupiny B, vitamín D, probiotika a myoinositol. Vzorky mateřského mléka se odebíraly u 158 matek po týdnu po porodu a po 3. měsíci kojení, u 180 matek se hodnoty sledovaly rok.  Bylo zjištěno, že u žen, které užívaly vitamín D, byla jeho hodnota po třech měsících kojení o 20 % vyšší než u žen, které vitamín D neužívaly. V případě vitamínů ze skupiny B se tento efekt neprojevil.

Výsledky ukazují, že užívání vitamínu D před početím a během těhotenství má smysl a dlouhodobě zvýší jeho hladiny v mateřském mléce i v následujících měsících. Zatímco užívání vitamínů skupiny B ovlivní hlavně jejich hodnoty v krvi matky. Vzhledem k výsledkům jiných studií je možné pokračovat v užívání vitamínu D i po porodu, a tím zajistit dítěti jeho potřebné množství.

https://www.clinicalnutritionjournal.com/article/S0261-5614(23)00295-9/fulltext

20.5.2024; Holmannová