Podávání probiotik přispívá k řešení dětských zažívacích obtíží

Rubriky:

Malé děti častěji trpívají na potíže se zažíváním, tj. na střevní koliky, které provází nepohoda a pláč. Tyto problémy se velmi obtížně řeší. Je nutné najít a eliminovat příčinu, např. nepodávat potravinu, která dráždí atd.

Nedávno proběhla studie, v níž autoři zjišťovali, zda podávání probiotické bakterie Bifidobacterium animalis subs. lactis může snížit výskyt kolik. Plně kojené děti byly rozděleny do dvou skupin. Jedna skupina dostávala probiotické bakterie (40 dětí), druhá placebo (38 dětí).

Oba preparáty se podávaly v kapkách. Hodnotil se výskyt pláče, zvracení, vylučování stolice atd. Ve skupině s probiotiky se výskyt obtíží snížil, jak pláč, tak zvracení i průjmy. U dětí bez probiotik také došlo k určitému snížení pláče a zvracení, ale lepší celkový výsledek byl zaznamenán u dětí s probiotiky. Výsledky tedy ukazují, že podávání preparátu s Bifidobacterium animalis subsp. lactis BB‐12 může vést ke snížení výskytu střevních obtíží u kojenců. Správné složení střevní mikrobioty upravuje pohyby střev a vylučování.

Zdroj: The Efficacy of The Administration of BifidobacteriumLactis For Treatment of Infantile Colic: A Double-Blind, Randomized, Placebo-Controlled Clinical Trial

23.08.2021; Holmannová