Plné kojení během prvních 3 měsíců může snížit výskyt alergií a astmatu u 6letých dětí

Rubriky:

Mateřské mléko je pro dítě ideální potravinou, je také důležité pro ochranu dítěte před nemocemi, pro správné složení střevní mikrobioty atd. V této studii autoři zjišťovali, zda má kojení dlouhodobý efekt na zdraví dítěte, a to ve vztahu k alergiím a astmatu. Studie probíhala v USA a zahrnovala 1177 dětí, které byly sledovány 6 let. Téměř 33 % dětí bylo plně kojeno během prvních 3 měsíců. Alergie se vyskytla u 20,8 % a astma u 11,3 % 6letých dětí. Mezi plně kojenými byl menší podíl dětí, které trpěly alergiemi a astmatem. Jak je vidět i na grafu z článku.

První sloupce jsou děti, které byly krmeny umělou výživou, druhé sloupce děti, které byly alespoň částečně kojeny a třetí sloupce jsou plně kojené děti. Výška sloupců udává počty dětí s alergií dýchacích cest, astmatem a alergickým astmatem. Jak je vidět, všechny třetí sloupce jsou nižší než předchozí.

Kojení během prvních 3 měsíců tedy snižuje riziko vzniku alergií a astmatu 6letých dětí. 9.3.2020

Zdroj: Exclusive breastfeeding for the first 3 months of life may reduce the risk of respiratory allergies and some asthma in children at the age of 6 years.