Osteopontin v mateřském mléce

Rubriky:

Některé komponenty mateřského mléka jsou shodné pro ženy ze všech koutů světa, je jedno, kde žijí, co jedí atd., obsah jiných složek je však již závislý na „chování“ matky. V této studii autoři sledovali koncentraci osteopontinu žen z různých míst a také to, zda se koncentrace osteopontinu mění s délkou kojení. Složení mateřského mléka není po celou dobu kojení stejné, mění se v závislosti na potřebách dítěte.Osteopontin je bílkovina, která je tvořena různými typy buněk a nachází se také v mateřském mléce. Předchozí studie prokázaly, že je osteopontinu v lidském mléce mnohem více než v kravském a že je pro kojence na umělé výživě přínosem, pokud je kravské mléko obohaceno o osteopontin (podílí se na metabolismu kostí, má vliv na imunitní systém atd.). K testování měli autoři 829 vzorků mléka od 629 (z Koreji, Dánska, Číny a Japonska). Prokázalo se, že hodnoty osteopontinu se mezi ženami z jednotlivých zemí liší, a to značně. U žen z Dánska byla průměrná koncentrace osteopontinu 99,7 mg/l, ženy z Japonska měly 182,5 mg/l, korejské 216,2 a čínské dokonce 266,2 mg/l. U žen, které dodaly více vzorků mléka s odstupem času, se prokázalo, že hodnoty osteopontinu klesají s délkou kojení.

Osteopontin v mléce je pro dítě přínosný, jeho koncentrace je však rozdílná mezi ženami v jednotlivých zemích (je tedy závislá na místě, stravování, životním stylu matky) a jeho koncentrace s růstem dítěte klesá. Dítě jej již tolik nepotřebuje jako v prvních měsících.

Zdroj: Osteopontin Levels in Human Milk vary Across Countries and within Lactation Period: Data from a Multicenter Study.