Očkování v těhotenství chrání nejen ženu, ale také dítě

Rubriky:

Mnohé nemoci, které se již zdály být vymýcené, se znovu objevují. Ukazuje se, že je vhodné se na nemoci, na něž jsme byli v dětství očkováni, v dospělosti přeočkovat. U budoucích matek to platí dvojnásob, neboť její protilátky proti nemocem pronikají placentou do krevního oběhu dítěte a než si začne tvořit své, tak jej chrání proti nemoci. V této studii autoři sledovali 341 těhotných žen, které byly vakcinovány kombinovanou vakcínou: černý kašel, záškrt, tetanus, a 346 žen, kterým byl podána neúčinná injekce. Ženy byly vakcinovány mezi 27.−36. týdnem. Hodnotila se hladina ochranných protilátek u děti a také bezpečnost podání vakcíny.

U vakcinovaných žen došlo ke zvýšení hodnot protilátek proti černému kašli u pupečníkové krvi, což znamená, že se dostaly také do krve dítěte. Dítě tak bylo chráněné proti černému kašli. U matek po očkování nedošlo k nežádoucím reakcím.

Těhotné ženy mohou tedy očkováním během těhotenství zvýšit nejen svou ochranu proti infekcím, ale také ochranu dítěte.

Zdroj: Immunogenicity, transplacental transfer of pertussis antibodies and safety following pertussis immunization during pregnancy: Evidence from a randomized, placebo-controlled trial