Obsah minerálů v mateřském mléce dle typu stravování matky

Rubriky:

Nedávno jsme vás informovali o množství jódu v mateřském mléce veganek, vegetariánek a žen, které konzumují i živočišné produkty. V této studii se autoři zaměřili na 12 minerálů: vápník, měď, jód, železo, olovo, hořčík, mangan, fosfor, draslík, selen, sodík, zinek.

Výsledky ukázaly, že ženy konzumující kombinovanou dietu měly v mateřském mléce vyšší hladiny mědi, jódu a železa v porovnání s vegankami a vegetariánkami. Ženy na rostlinné stravě měly v mateřském mléce více fosforu a selenu. Zajímavé bylo, že hodnoty zinku byly nejvyšší u veganek a nejnižší u vegetariánek. Hodnoty vápníku, hořčíku, manganu, draslíku a sodíku se téměř nelišily. Nutno podotknout, že statisticky významný rozdíl byl v koncentraci selenu, železa a jódu.

Autoři shrnují výsledky takto: ženy, které konzumují rostlinnou stravu, mají nižší BMI, vyšší hodnoty selenu a nižší hodnoty jódu a železa v mateřském mléce v porovnání se ženami, které konzumují i živočišné produkty. Je tedy nutné si dávat pozor na dostatečný přísun minerálů, aby kojenému dítěti nic nechybělo.

Zdroj: doi:10.1017/S0007114522004007

27.12.2022; Holmannová