Mateřské mléko a zdravá mikroflóra úst dítěte

Rubriky:

Mateřské mléko je pro dítě nesmírně důležité, nejen jako výživa, ale slouží též jako ochrana dítěte proti infekcím, podpoře imunitního systému atd.

Vědci zjistili, že dětské sliny kombinované s mateřským mlékem obsahují protibakteriální složky, které podporují správné složení dětské mikrobioty (společenství mikrobů, které osídluje lidské tělo ‒ ústa, trávicí, plíce, močový trakt…). Již předtím se prokázalo, že např. složení střevní mikroflóry dětí kojených a uměle krmených se liší, přitom ta u dětí kojených je „lepší“, jsou více zastoupeny potřebné bakterie… V tomto případě studovali autoři složení mikroflóry v ústní dutině, její správné složení je základem zdraví, včetně ochrany proti zubnímu kazu.

Při kontaktu slin dítěte a mateřského mléka matky vzniká peroxid vodíku, který působí protibakteriálně, moduluje složení mikroflóry ‒ ničí patogenní bakterie a podporuje růst neškodných, potřebných bakterií. To je dáno tím, že mateřské mléko obsahuje xantinovou oxidázu (enzym), jehož aktivitou vzniká peroxid vodíku. Je tedy stále více patrné, že mateřské mléko má větší vliv na dětské zdraví, než jsme si ještě donedávna mysleli.19/11/2018

Zdroj: Breast milk & babies’ saliva shape oral microbiome