Konzumace uměle slazených nápojů gravidními ženami může u dětí způsobovat změnu mikrobiomu a nadváhu
Nejnovější data v České republice uvádí, že každé páté dítě má nadváhu nebo je obézní. Počet obézních dětí ve věku 13 let se za posledních 20 let zdvojnásobil. Očekává se, že dětská obezita v příštím desetiletí vzroste o 60 %. Onemocnění zvyšuje riziko kardiovaskulárních onemocnění a poruchy duševního zdraví v pozdějším věku.
Kanadská kohortová studie CHILD rozdělila celkem 100 těhotných žen do dvou skupin dle toho, zda v období gravidity konzumovaly či nekonzumovaly nápoje s umělým sladidlem. Děti ve věku 0–1 rok, narozené ženám ze skupiny konzumující nápoje slazené umělými sladidly, vykazovaly změny ve složení mikrobiomu s redukcí bakterií rodu Bacteroides i vyšší index tělesné hmotnosti (body mass index, BMI). Důležité je poznamenat, že tato asociace byla nezávislá na hlavních rizikových faktorech vzniku obezity u těhotné ženy a potomka, jako jsou BMI, kouření, špatné stravovací návyky, cukrovka a krátká doba kojení.
Studie konstatovala jistou asociaci mezi spotřebou umělého sladidla těhotnými ženami a zvýšeným rizikem dětské obezity, ale základní mechanismy nejsou známy. K tomu je třeba dalších studií.
Dětská obezita je dnes velkým problémem a odborníci doporučují všem rodičům zaměřit se na své stravovací zvyklosti již v době před početím a nezapomínat na to, jak jimi mohou ovlivnit zdraví jejich dítěte nyní i v budoucnosti.
17. 03. 2021
Mgr. Kateřina Vokounová
Zdroje:
Laforest-Lapointe I, Becker AB, Mandhane PJ, Turvey SE, Moraes TJ, Sears MR, Subbarao P, Sycuro LK, Azad MB, Arrieta M (2021): Maternal consumption of artificially sweetened beverages during pregnancy is associated with infant gut microbiota and metabolic modifications and increased infant body mass index. Gut Microbes. doi: 10.1080/19490976.2020.1857513.
Sigmund E, Sigmundová D, Badura P, Voráčová J, Vladimír Jr H, Hollein T, Pavelka J, Půžová Z, Kalman M (2020): Time-trends and correlates of obesity in Czech adolescents in relation to family socioeconomic status over a 16-year study period (2002–2018). BMC Public Health. doi: 10.1186/s12889-020-8336-2.