Kojení snižuje riziko vzniku rakoviny prsu u žen mladších 50 let

Rubriky:

Rakovina prsu je závažnou diagnózou, ačkoli je v současnosti vysoká úspěšnost léčby.  Existuje více typů nádoru prsu, jedním z nich je tzv. triple negativní. Jedná se o nádor, jehož buňky na svém povrchu nenesou receptory pro estrogen, progesteron ani pro epidermální růstový faktor. Jedná se o agresivní typ nádoru a je u něj vyšší riziko úmrtí.

V této studii autoři sledovali ochranné faktory, tedy ty, které mohou snížit riziko onemocnění tímto typem nádoru prsu.  Ve studii bylo 558 žen s nádorem a 5111 kontrol. U žen mladších 50 let se riziko nemoci zvyšuje v případě, že nikdy nekojily a neporodily dítě. U mladých žen tak kojení snižuje riziko a toto snížení je spojené také s délkou kojení. Pokud žena celkově kojí déle než 24 měsíců, sníží se riziko na polovinu. U žen do 50 let má tedy kojení a těhotenství (více než jedno) ochranný efekt. Méně často onemocní triple negativním karcinomem prsu.

Zdroj: Reproductive history, breast-feeding and risk of triple negative breast cancer: The Breast Cancer Etiology in Minorities (BEM) study