Kojení snižuje riziko Kawasakiho nemoci

Rubriky:

Kojení nepřináší dítěti jen živiny potřebné k růstu, ale poskytuje mu také ochranu před infekčními nemocemi, snižuje riziko alergií. Jak se ukazuje, může snížit také riziko vzniku Kawasakiho nemoci. O této nemoci se začalo hovořit také v souvislosti s COVID-19, kdy se u některých dětí objevily vážné zánětlivé komplikace připomínající tuto nemoc. Kawasakiho nemoc postihuje malé až střední tepny, mohou se na nich tvořit výdutě, a to i na tepnách srdce. Dítě má horečku, zduřelé uzliny, změny na kůži, často bývá i postižení srdečního svalu (myokarditida).

Autoři studie zjišťovali, zda může matka kojením snížit riziko této nemoci u svého dítěte. Byla vyhodnocena data 200 dětí, které prodělaly Kawasakiho nemoc, v porovnání s daty od stovky zdravých dětí.

U dětí s Kawasakiho nemocí byl nižší hemoglobin (červené krevní barvivo) v krvi v porovnání se zdravými dětmi, což se očekávalo. Zajímavé ovšem bylo, že nemocné děti, které byly déle kojené, měly mírnější průběh nemoci a neměly poškozené srdeční tepny. Delší kojení snížilo riziko těžšího průběhu s poškozením srdečních tepen o více než 30 %.

Jako už mnohokrát se ukázalo, že kojení je pro dítě velkým přínosem.

Zdroj: Breastfeeding Reduce the Risk of Kawasaki Disease in a Chinese Population Based Case-Control Study