Kojení snižuje hospitalizaci dětí kvůli infekci

Rubriky: |

Mnoho studií potvrdilo, že kojení může chránit děti před infekcemi, ovšem zatím nebylo určeno, jaká délka kojení tento efekt má. Autoři této studie se tedy zaměřili na vztah mezi délkou kojení či nekojení během prvních 18 měsíců dítěte a nutnosti hospitalizace dítěte kvůli vážné infekci. Studie probíhala v Norsku, zúčastnilo se jí celkem 70511 dětí narozených mezi roky 2000 a 2009 a 21220 sourozenců.

I tato studie potvrdila, že kojení snižuje nemocnost dětí. V průběhu sledování dětí bylo hospitalizováno 7,3 % těch, které byly plně kojeny 4 měsíce a následně jim byla přidána další strava, a 7,7 % dětí, které byly plně kojeny a následně přidána další potraviny do jídelníčku. 10% míra hospitalizace pak byla u dětí, které přestaly být zcela kojeny přes 6. měsícem. V případě delšího kojení to bylo 7,6 %. Kojení nad 12 měsíců už dle studie nepřináší žádné další výhody, které se hospitalizace kvůli infekci týkají.

Je tedy patrné, že je možné doporučit plně kojit alespoň do 4 měsíců a pak pokračovat v kojení alespoň do 6 měsíců s dítěte s přidáváním dalších potravin.

Breast-feeding and Infant Hospitalization for Infections: Large Cohort and Sibling Analysis