Kojení jako prevence a zmírnění alergických příznaků

Rubriky:

Sezónní alergický zánět spojivek a celoroční alergická zánět spojivek jsou velmi častým problémem, který sužuje alergiky. Autoři ve studii sledovali, jaké jsou rizikové či ochranné faktory alergických zánětů spojivek. Ve studii bylo 176 dětí s problémy a 131 zdravých dětí, které byly podrobně vyšetřeny ohledně očního a alergologického vyšetření.

Přepočteno a procenta, ve skupině s alergickým zánětem spojivek bylo méně dětí, které byly kojeny. Mezi zdravými dětmi  bylo kojeno více než 80 % a mezi dětmi s alergií pouze cca 36 %. Negativní vliv na alergii dítěte měla také alergie rodičů a zvětšená nosní mandle.

Autoři tedy hodnotí výsledky tak, že kojení má ochranný efekt,  snižuje riziko vzniku alergického zánětu očních spojivek i alergie jako celku. Alespoň jeden rodič s alergií a zvětšené nosní mandle naopak zvyšují riziko alergií u dětí.

Autoři také doporučují, aby bylo dítě alergických rodičů kojeno, i když dítě bude alergické, může kojení vést ke snížení příznaků, a to i v pozdějším věku. 3.08.2020

Zdroj: A Survey of Seasonal and Perennial Allergic Conjunctivitis in Children in Southwest China: A Case-Control Study