Kojení chrání nejen dítě, ale i matku

Rubriky: |

Není pochyb o tom, že mateřské mléko je pro dítě prospěšné, je pro dítě výživou, ale i ochranou. Kojení samotné je pak přínosem i pro mnohé matky.

Německý výzkumný tým informoval o tom, že u žen, u nichž se vyvine těhotenská cukrovka a které kojí déle než 3 měsíce, se snižuje riziko vzniku cukrovky typu II v dalších letech.

Cca 4 % těhotných postihne těhotenská cukrovka, i když se po porodu „ztratí“, zvyšuje riziko, že se v průběhu dalších 10 let u matky rozvine cukrovka typu II. Provedená studie, do níž bylo zařazeno 197 žen s těhotenskou cukrovkou, ukázala, že matky, které kojily déle než 3 měsíce, měly změny v metabolomickém profilu (testovalo se na 156 metabolitů) při glukózovém tolerančním testu. Došlo ke změnám v produkci fosfolipidů a snížila se koncentrace rozvětvených aminokyselin. U žen, které kojily kratší dobu či vůbec, odpovídá metabolomický profil tomu, který je spojován s časným rozvojem cukrovky typu II. Kojení tedy chrání matky, které trpěly gestačním diabetem, před časným nástupem diabetu typu II.

Zdroj:

http://link.springer.com/article/10.1007%2Fs00125-016-4055-8