Hodnoty vitamínu B12 u dětí s vegetariánskou, veganskou a normální stravou v České republice

Rubriky:

Vegetariánství a veganství je na vzestupu, má však i určitá rizika, pokud není správně sestaven jídelníček. Obzvláště u veganů se setkáváme s nedostatkem vitamínu B12, který je potřebný pro tvorbu červených krvinek i zdraví nervové soustavy. Vegani a vegetariáni doplňují vitamín B12 potravními doplňky. Obzvláště u dětí může být nedostatek, ale i nadbytek vitamínu B12 problém, proto se čeští vědci na tuto problematiku zaměřili. Analyzovali krevní vzorky dětí ve věku 0 až 18 let; celkem 79 dětí bylo vegetariány, 69 vegany a 52 mělo běžnou stravu. Nedostatek vitamínu B12 byl zjištěn u jednoho dítěte vegetariána a u dvou dětí veganů. Zajímavé bylo, že u dětí ve studii se často objevovala hypervitaminóza, a to u 35 vegetariánů, 28 veganů a 9 dětí s běžnou stravou.

Tyto výsledky ukazují, že děti dostávají příliš mnoho vitamínu B12, který byl zvýšený hlavně u dětí, které dostávaly potravní doplňky s tímto vitamínem. Další analýzy potom ukázaly, že veganská strava neposkytuje dětem dostatek vitamínu B12. Zdá se tedy, že nedostatek vitamínu B12 není v populaci dětí na jakémkoli typu stravy problém, neboť jsou jim podávány potravní doplňky s vitamínem B12. Problém ovšem může být nadměrný příjem vitamínu B12 potravními doplňky. Pokud máte pochyby o tom, zda je váš jídelníček či jídelníček vašeho dítěte správě sestaven, můžete se obrátit na naši nutriční terapeutku.

Zdroj: Cross-Sectional Study of the Prevalence of Cobalamin Deficiency and Vitamin B12 Supplementation Habits among Vegetarian and Vegan Children in the Czech Republic

31.01.2022; Holmannová