Brzký začátek chození a skákání u batolat vede k silnějším kostem v dalších letech
Dle nedávno zveřejněné studie mají děti, které začnou chodit dříve a více se pohybují kolem 18 měsíců věku, pevnější kosti v dalších letech, což je prevencí proti zlomeninám i osteoporóze.
Pohyb je totiž jistým typem stresu pro vyvíjející se kosti, které na to musí reagovat „zvětšením“ a zesílením. Za zesílením kostí stojí i zesílení svalů, ke kterému při pohybu dochází. Jak bylo zmíněno, tento fakt není přínosem jen pro batolata, ale je patrný i u adolescentů.
Vědci analyzovali data 2327 dětí z dětské nemocnice od 90. let, tyto děti byly pravidelně sledovány. Zjišťovala se doba počátku chození, zda byla do 18 měsíců, u 17letých chlapců a dívek se pak sledovala velikost a tvar kyčelní a holenní kosti, mineralizace kostí (kostní denzitu) aj.
Výsledky vyšetření ukázaly, že 17letí, kteří začali chodit dříve, měli silnější a pevnější kosti, více to pak bylo patrné u chlapců.
Předešlá studie z roku 2014 ukázala, že děti, které začnou chodit před 15. měsícem, mají až o 40 % více kostní hmoty v holenní kosti než děti, které se v tomto věku ještě batolí.
Díky tomuto zjištění je možné již od batolete snižovat riziko vzniku osteoporózy a zlomenin v dospělém věku.
Zdroj: