Antibiotika mohou snížit benefity plynoucí z kojení

Rubriky: |

Nedávno publikovaná studie přináší zjištění, že kojenci, kterým jsou podávána antibiotika, jsou více zatíženi infekcemi a obezitou. Tím se potlačují pozitivní vlivy kojení. Mateřské mléko je jednak zdrojem mikrobiální flóry dítěte, ale také zdrojem živin pro tyto bakterie. Zatímco tedy kojení podporuje vývoj zdravého osídlení střeva, antibiotika ho vážně narušují. Tím dochází i k ovlivnění dětského metabolismu, využívání a zpracování živin ve střevě a vývoje imunitního systému a nemusí dojít k plné nápravě po dobrání antibiotik, přestože je dítě kojené.

Studie, která probíhala ve Finsku, sledovala 226 dětí. 113 dětí, kterým nebyla podávána antibiotika před „odstavením“, mělo nižší výskyt infekcí a nižší váhu (nebyly obézní). Děti, kterým byla předepsána antibiotika během kojení a po odstavení, byly častěji nemocné a jejich hmotnost byla zvýšená. Ani kojení je tedy „neochránilo“ před následky braní antibiotik.

Studie ukazuje, že by antibiotická léčba u kojenců měla být volena uvážlivě, neměla by se předepisovat antibiotika na virová onemocnění aj.

Zdroj:

http://archpedi.jamanetwork.com/article.aspx?articleid=2528514