Zdravotní stav dětí, jejichž starší sourozenec se narodil císařským řezem

Rubriky:

Způsob porodu může ovlivnit zdraví dítěte. Je to dáno hlavně tím, že při přirozeném porodu je dítě osídleno jiným mikrobiomem než v případě porodu císařským řezem. V současné době víme, že mikrobiom má obrovský vliv na zdravotní stav, u dětí i na vývoj imunitního či nervového systému.

V této studii se však autoři zaměřili na další věc, a sice to, zda může mít nějaký vliv na zdraví dítěte, pokud maminka podstoupila v předešlém těhotenství císařský řez. Autoři tedy do své studie zařadili více než 94 tisíc druhorozených dětí, jejichž sourozenec se narodil císařským řezem. Zdravotní stav dětí byl hodnocen během prvních pěti let života.

Autoři se zaměřili hlavně na vývojové problémy, výskyt astmatu, alergií, nutnost dítě hospitalizovat, a na úmrtnost. Většina těchto dětí se narodila přirozeně, část však přišla na svět plánovaným či neplánovaným císařským řezem. Výsledky ukázaly, že riziko vývojových obtíží, vzniku astmatu a alergií se zvyšovalo v případě, že se dítě, stejně jako jeho sourozenec, narodilo císařským řezem. U císařských řezů a přirozeného porodu s použitím nástrojů, které pomáhají dítě vyprostit z porodních cest, se také zvýšilo riziko nutnosti hospitalizace.

V případě přirozeného porodu se riziko nezvýšilo. Riziko úmrtí dítěte během prvních pěti let bylo vyšší u dětí, které se narodily neplánovaným císařským řezem nebo přirozeně za použití nástrojů.  V porovnání s přirozeným porodem jsou opakované císařské řezy rizikové pro vznik vývojových vad, astmatu, alergie a nutnosti hospitalizace. Přirozený porod je tedy, pokud to je jen trochu možné, vhodnějším způsobem porodu po předchozím císařském řezu.

Zdroj:

https://bmjpaedsopen.bmj.com/content/9/1/e003026

22.4.2025; Holmannová