Vystavení znečištěnému ovzduší v časném věku a vznik astmatu u dětí

Rubriky:

Je nesporné, že počty dětí, které trpí astmatem, rostou. Vědci se snaží najít příčinu tohoto jevu. V této dánské studii se autoři zaměřili na to, zda vystavení znečištěnému ovzduší v časném věku může být faktorem, který zvyšuje riziko vzniku astmatu. Vyhodnotili proto data více než jednoho milionu dětí z různých registrů. K tomu vyhodnocovali množství pevných částic a jiných znečišťujících látek v ovzduší, např. sloučenin síry, dusíku atd., kterým byly vystaveny těhotné ženy a děti časně po porodu. Výsledky ukázaly, že vyšší koncentrace všech sledovaných látek v ovzduší, kromě ozonu a vodních par se solí, zvyšují riziko astmatu, pokud jsou jim děti vystaveny již během těhotenství a po narození. Jednalo se hlavně o pevné částice PM2.5, oxid dusičitý, siřičitany atd. V jednom z registrů byly i údaje o tom, že vyšší hodnoty PM2.5 a NH4+ (amonný kation) byly spojené s 2–3% poklesem FEV1, tj. objemu usilovně vydechnutého vzduchu za sekundu.

Hodnoty se snižují právě při astmatu (ale samozřejmě i jiných onemocněních plic). Vystavení plodu pevným částicím a oxidu dusičitému bylo spojené s imunologickými změnami zachycenými nejen krevními testy, ale také vyšetřením dýchacích cest.

Výsledky tedy ukazují, že vystavení plodu i dítěte během prvních měsíců po porodu látkám znečišťujícím ovzduší může zvýšit riziko vzniku astmatu a způsobit změny v aktivitě imunitního systému. Přitom nemusí jít o vysoké hodnoty těchto látek v ovzduší.

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/39469971/

4.11.2024; Holmannová