Vliv obezity matky na metabolismus a obsah polynenasycených mastných kyselin v mateřském mléce

Rubriky:

Vývoj dítěte v děloze i po porodu je závislý na stavu maminky, nemocech, kterými trpí, na její stravě, atd. Důležitou složkou potravy jsou polynenasycené mastné kyseliny (PUFA), mezi něž patří dobře známé omega 3 a omega 6 mastné kyseliny. Ty se dostávají do krve matky i plodu v době těhotenství, a později je dítě přijímá i s mateřským mlékem. Tyto mastné kyseliny jsou důležité pro dobrý stav buněčných membrán, zapojují se do různých signálních cest, které ovlivňují také aktivitu imunitního systému. Studie ukazují, že nadváha matky před a během těhotenství ovlivňuje množství PUFA, jejich přestup přes placentu a do mateřského mléka.

Pro naše zdraví je důležité, aby byly mastné kyseliny omega 3 a 6 zastoupeny v určitém poměru. Ovšem u obézních těhotných a kojících je vyšší koncentrace omega 6 a nižší omega 3. Tento stav je spojen se zvýšením oxidačního stresu a vznikem prozánětlivého stavu, což má dlouhodobý negativní dopad na plod i novorozence, tj. na vývoj jater, mozku, kosterního svalstva i tukové tkáně. Děti obézních matek také samy bývají častěji obézní, mívají vyšší riziko vzniku neurologických a psychiatrických nemocí, astmatu i rakoviny. Je tedy lépe, pokud nastávající maminka dbá na svou tělesnou hmotnost, která by se neměla přehoupnout do oblasti obezity.

Zdroj: Impact of Maternal Obesity on the Metabolism and Bioavailability of Polyunsaturated Fatty Acids during Pregnancy and Breastfeeding