Vliv konzumace doplňků stravy na obsah vitaminů a minerálních látek v mateřském mléce

Rubriky:

Mateřské mléko je nejdokonalejší zdroj potravy pro novorozence a kojence v prvních 6 měsících života. Výlučné kojení je doporučováno po dobu 4–6 měsíců života dítěte. Příkrmy by neměly být zaváděny dříve než po ukončeném 4. měsíci, a ne později než do konce 6. měsíce věku kojence. Doporučeno je dítě kojit až do dvou let. Mateřské mléko má podstatný vliv na lidský růst a vývoj. Vzhledem k tomu mají studie zabývající se jeho složením zásadní význam.

Již dříve bylo prokázáno, že složení mateřského mléka souvisí s výživou matky. Systematická přehledová studie (Keikha et al., 2021) hodnotila obsah vitaminů a minerálních látek v mléce matek, které je suplementovaly formou doplňků stravy. Výsledky vycházely z humánních studií evidovaných v elektronických databázích Medline, Scopus a Web of Science.

Přehledová studie se zaměřila na obsah vitaminů skupiny B, vitaminů A, C, D, E a K a minerálních látek železa, zinku a selenu. Výsledky ukázaly, že vitaminů A, B1, B2, C a D bylo v mateřském mléce dostatek, zatímco minerálních látek bylo znatelně méně. Vyšší obsah látek souvisejících s příjmem doplňků stravy byl nalezen zejména v mlezivu ve srovnání se zralým mlékem.

Ačkoliv je konzumace doplňků stravy dobrou alternativou k zabránění deficitu vitaminů a minerálních látek, kojící matky by měly vždy upřednostňovat přirozenou a nutričně plnohodnotnou stravu s dostatečným zastoupením zeleniny, ovoce, celozrnných obilovin, luštěnin, masa, mléka a mléčných výrobků.

Zdroj:

Keikha M, Shayan-Moghadam R, Bahreynian M, Kelishadi R (2021): Nutritional supplements and mother’s milk composition: a systematic review of interventional studies. International Breastfeeding Journal. doi: 10.1186/s13006-020-00354-0.

Kasper H (2015): Výživa v medicíně a dietetika. Grada, Praha.