Veganská strava u dětí může vést k poruchám tvorby kostní hmoty a zlomeninám kostí

Rubriky:

Křivice (porucha tvorby kostí) v důsledku nedostatku příjmu vápníku a/nebo nedostatku vitaminu D byla v Evropě běžnou chorobou až do poloviny 20. století. Systematické doplňování vitaminu D během těhotenství a kojení i obohacení počáteční kojenecké výživy vitaminem D významně snížilo výskyt tohoto onemocnění. V současné době je onemocnění pravděpodobnější u dětí s tmavší pletí, při nedostatečném vystavení pokožky slunečnímu záření, při nenaplnění doporučené denní suplementace vitaminem D či při dlouhodobém výlučném kojení matkami, které měly nízký příjem vápníku nebo nízkou hladinu vitaminu D během těhotenství.

Je známo, že mléko kojících žen, které jsou vegetariánky či veganky, případně dodržují makrobiotickou stravu, je obvykle bohaté na obsah kalcia díky demineralizaci kostní hmoty matky vlivem vyšší hladiny parathormonu, která vede také ke zvýšené konverzi 1,25-dihydroxyvitaminu D s cílem zvýšit absorpci vápníku.

V posledních několika desetiletích se ale dramaticky zvýšil počet matek, které se snaží podávat alternativní stravu i svým dětem. To se stává skutečným problémem veřejného zdraví, protože vegetariánská a veganská strava může u kojenců vyvolat řadu nutričních deficitů, včetně nedostatku železa, vápníku, vitamínů D a B 12, kyseliny dokosahexaenové, zinku a bílkovin. Nutriční nedostatky jsou častější a závažnější u kojenců krmených rostlinným nápojem např. z mandlí, kaštanů, rýže nebo sóji. Mohou vést k nevratnému poškození neurologického vývoje nebo demineralizaci kostní hmoty dítěte už v kojeneckém věku. Křivice postihuje až 55 % kojenců na makrobiotické stravě, nicméně se nejedná o jediné onemocnění spojené s deficitem živin, které může postihnout i dítě stravující se vegetariánsky nebo vegansky.

Francouzští odborníci (Lemoine et al., 2020) uvádí jednu z mnoha kazuistik, případ 13měsíčního dítěte, které bylo odesláno na pediatrickou pohotovost z důvodu poruch psychomotorického vývoje a se čtyřmi frakturami kostí v důsledku křivice způsobené nedostatkem vápníku a vitaminu D. Důvodem byla prodloužená doba kojení vegetariánské matky s následným podáváním striktně veganské stravy kojenci po odstavení.

Většina evropských společností zabývajících se výživou či pediatrií nedoporučuje u dětí veganskou stravu. Některé společnosti připouštějí tento stravovací směr pouze v případě, že je navíc poskytována adekvátní nutriční podpora a lékařský dozor (pravidelné prohlídky u pediatra).

 

21. 4. 2021

 

Mgr. Kateřina Vokounová

 

Zdroj:

Lemoine A, Giabicani E, Lockhart V, Grimprel E, Tounian P (2020): Case report of nutritional rickets in an infant following a vegan diet. Archives de Pédiatrie, 27: 219-222. doi: 10.1016/j.arcped.2020.03.008.