Psychický stres matky a jeho vliv na rozpoložení kojence
Psychický stres kojící ženy vede ke změnám složení mateřského mléka. Mění se například hladiny stresového hormonu, tj. kortizolu, který má vliv na metabolismus živin (cukrů, tuků i bílkovin), ovlivňuje také aktivitu imunitního systému atd. Autoři sledovali, jak přesně stres kojící ženy mění hladinu kortizolu v mateřském mléce a jaký vliv mají určité hladiny kortizolu na dítě, na jeho růst a temperament. Ve studii bylo 140 dvojic matek a dětí.
Dětem byly tři až čtyři měsíce a byly plně kojené. Negativní rozpoložení kojenců (nepokoj, plačtivost, špatná nálada atd.) byly spojeny s psychickou nepohodou matek, obzvláště pokud trpěly depresí a/nebo úzkostí. Psychická nepohoda kojící ženy výrazně měnila hodnoty kortizolu v mateřském mléce, čím vyšší psychické obtíže, tím vyšší byly hodnoty kortizolu.
Zajímavé je, že se ukázalo, že psychická nepohoda matky má negativní vliv na psychický stav dítěte jednak vlivem změny hladin kortizolu v mateřském mléce, ale také přímo, kdy dítě patrně vnímá rozpoložení matky a reaguje na něj.
Zdroj:
https://www.nature.com/articles/s41598-025-93568-3
28.4.2025; Holmannová