Polyaminy v mateřském mléce podporují vývoj střevní sliznice kojených dětí

Rubriky:

Mateřské mléko podporuje vývoj dítěte, včetně vyzrávání sliznic, které hrají nezbytnou roli v ochraně před infekcemi a průnikem nežádoucích látek do organismu. Na střevní sliznici pozitivně působí polyaminy. Jedná se o přírodní látky, které se nacházejí v potravinách, velké množství je např. v různých druzích ovoce a zeleniny.

Studie na zvířatech ukazují, že dokážou podpořit zrání sliznice a imunitního systému. Proto se v této studii autoři zaměřili na přítomnost polyaminů ve zralém mateřském mléce. V laboratorních podmínkách pak zjišťovali, jak přesně polyaminy působí na buňky střevní sliznice. Hodnotily se vzorky mlék 195 španělských matek tři měsíce po porodu a u jejich dětí se hodnotila aktivita buněk střevní sliznice. Nejzastoupenějšími polyaminy v mateřském mléce byly spermidin a spermin (známé také jako látky zpomalující stárnutí).

Zvýšená konzumace potravy, v níž se nachází více polyaminů, však neměla na jejich koncentraci v mateřském mléce velký vliv. Ohledně vlivu polyaminů na střevní buňky dítěte se zjistilo, že děti kojené mlékem s vyšším množstvím polyaminů měly vyšší aktivitu tří genů a nižší aktivitu dvanácti genů. Jednalo se hlavně o geny, které regulují aktivitu imunitního systému a hrají roli ve vývoji střeva a v kvalitě střevní sliznice.

Autorům se tedy podařilo prokázat, že i lidské mateřské mléko obsahuje polyaminy, které pozitivně ovlivňují vývoj střeva. Výrazně posilují zrání a funkce střevní sliznice kojených dětí. 

Zdroje:

https://www.clinicalnutritionjournal.com/article/S0261-5614(25)00026-3/abstract

24.2.2025; Holmannová