Mikroplasty v mateřském mléce ovlivňují jeho mikrobiotu
Mateřské mléko neobsahuje pouze různé sloučeniny, které potřebuje dítě pro svůj růst, ale také buněčné složky, ať už se jedná o imunitní buňky, kmenové buňky, či bakterie. Mateřské mléko má vlastní mikrobiom, podobně jako trávicí trakt, pokožka a jiné části těla. Jeho složení odpovídá potřebám kojence a podporuje vývoj zdravého střevního mikrobiomu. Už jsme přinesli výsledky studie, která ukázala, že mikroplasty pronikají do mateřského mléka a mohou se tak dostat i do organismu dítěte. V této studii se autoři zaměřili na to, zda mikroplasty obsažené v mateřském mléce mohou ovlivnit složení jeho mikrobioty, což by mohlo mít negativní dopad na dítě.
Autoři studie podrobili analýze vzorky mateřských mlék od 59 žen. Celkem 38,98 % (23) vzorků obsahovalo různé druhy mikroplastů. Jednalo se hlavně o polypropylen, polyetylen, polystyren a polyvinyl. Dále bylo zjištěno, že složení mikrobioty vzorků s mikroplasty a bez nich se výrazně lišilo. Ve vzorcích mlék s mikroplasty dominovaly bakterie patřící mezi stafylokoky a streptokoky, zatímco bakterie jako enterokoky, escherichia, pseudomonas a acinetobacter byly významně zastoupeny ve vzorcích mlék bez mikroplastů.
Studie ukazuje, že mikroplasty se v mateřském mléce mohou vyskytovat a jejich přítomnost může měnit složení mikrobioty mateřského mléka, což může mít následně vliv na složení střevní mikrobioty kojence.
https://doi.org/10.3390/jcm13144029
5.8.2024; Holmannová