Mateřské mléko ovlivňuje funkce imunitních buněk kojenců
Mateřské mléko výrazně ovlivňuje vývoj dítěte, nejen jeho růst a přibírání na váze, ale i vývoj nervového a imunitního systému. V této studii se autoři zaměřili na to, jak mateřské mléko ovlivňuje funkce imunitních buněk dítěte. Porovnávali aktivitu buněk odebraných z žilní krve kojených dětí a těch, které byly krmené mléčnou formulí.
Výsledky ukázaly, že zatímco počty T a B lymfocytů (zodpovědné za tvorbu protilátek), NK buněk (ničí nádorové a patogeny napadené buňky) a dendritických buněk (podporují aktivaci T lymfocytů) se mezi kojenými a formulí krmenými dětmi nelišily, v případě monocytů (podílí se na rychlé odpovědi na nebezpečí) byla situace jiná.
U dětí krmených formulí byly vyšší počty monocytů 22,6 ± 10,7 vs. 8,3 ± 5,6, což nemusí být pozitivní. Bylo totiž zjištěné, že všechny testované buňky dětí krmených formulí jsou více aktivní, což znamená, že může snáze dojít k nežádoucí zánětlivé reakci v reakci na nějaký podnět.
Výsledky tedy ukazují, že mateřské mléko snižuje možnou nežádoucí reaktivitu imunitního systému a v porovnání s mléčnou formulí v něm nastoluje vyšší rovnováhu.
Zdroj
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0002916525002412?via%3Dihub
12.5.2025; Holmannová