Mateřské mléko a hojení poškození kůže po zavedení nitrožilního katetru

Rubriky:

Předčasně narozené děti či závažně nemocné děti, které zůstávají dlouhou dobu v nemocnici, jsou často napojeny na nitrožilní katetry, které umožňují podávání léků a dalších potřebných produktů bez toho, aby se musela pokaždé znovu napíchnout žíla. Katetr je k pokožce připevněn náplastmi, aby se nepohnul. Katetr, který je v žíle delší dobu, může poškodit také kůži v okolí vpichu, která je u předčasně narozených dětí velmi jemná. Autoři v této studii zjišťovali, jak nejlépe podpořit hojení kůže.

Ve studii bylo 72 předčasně narozených, zdravotně stabilizovaných dětí, které měly katetr přilepený ke kůži 24 až 32 hodin. Polovině dětí bylo na poškozenou pokožku aplikováno mateřské mléko a druhé polovině standardní preparáty, a to každých 60 minut do doby, než došlo k zhojení. Hodnocení poškození kůže proběhlo ve stejných časových úsecích a ukázalo se, že u dětí, kterým se na ránu aplikovalo mateřské mléko, došlo k rychlejšímu zlepšení stavu poškození kůže. Výrazné zlepšení bylo zachyceno již po třech hodinách. U standardní léčby byl také efekt, ale méně výrazný.

Mateřské mléko tedy obsahuje látky, které podporují regeneraci. Jeho aplikace na poškozenou pokožku vedla k urychlení zhojení pokožky předčasně narozených dětí.

https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/nicc.13113

31.3.2025; Holmannová