Koliky u kojenců zvyšují riziko zácpy a alergií v dalších letech
Koliky jsou u kojenců poměrně časté. Některé děti na ně však trpívají více. Jedná se o bolesti bříška, které provází nevrlost a pláč dítěte. Zatím se přesně neví, proč koliky vznikají a také se neví, zda mohou souviset s nějakými zdravotními obtížemi v dalších letech. Tuto mezeru ve vědomostech se snažila zaplnit předkládaná studie.
Autoři sledovali 695 dětí po dobu šesti let. Padesát pět (7,9 %) z nich trpělo častými kolikami. Měsíc po narození byla dětem provedena analýza mikrobiomu, ale spojitost mezi jeho složením a výskytem kolik se nezjistila. Ukázalo se, že kolikou trpěly častěji děti, které nebyly kojené a v domácnosti se nacházela kočka. Naopak kojení a přítomnost psa výskyt kolik snižovalo. Pozorování dětí v delším časovém horizontu odhalilo, že děti s kolikami v následujících letech častěji trpí na zácpu a také mívají častěji astma, atopickou dermatitidu a různé typy alergií.
Studie tedy ukazuje, jaké faktory zvyšují či naopak snižují výskyt kolik a zároveň to, že u dětí s kolikami v kojeneckém věku se během dalších šesti let častěji rozvinou alergická onemocnění.
https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/all.16274
26.8.2024; Holmannová