Kojení a imunitní profil dítěte ve věku jednoho roku
Velké množství studií dokládá přínosy kojení pro dítě. Mateřské mléko není jen zdrojem živin pro růst a přibývání dětí na váze, ale také pro vývoj jednotlivých tkání a systémů, včetně imunitního.
Právě na ten se zaměřili autoři této studie. Zjišťovali, zda a jak délka kojení ovlivňuje imunitní systém dětí ve věku jednoho roku.
Této kanadské studie se zúčastnilo 650 novorozenců. Ve věku jednoho roku proběhla analýza 92 krevních parametrů odrážejících stav jejich imunitního systému. Více než 40 % dětí bylo v době odběru krve stále kojeno a v porovnání s nekojenými či jen krátce kojenými dětmi u nich byly zaznamenány lepší hodnoty některých testovaných parametrů.
Jednalo se například o vyšší hodnoty fibroblastového růstového faktoru 21, který udržuje správné fungování metabolismu a působí proti tloustnutí. Dále byly vyšší hodnoty CD244, což je molekula, která podporuje aktivitu imunitního systému, a také chemokinu CCL20, který také reguluje imunitní systém a imunitní odpověď, včetně té na infekce. U dlouhodobě kojených dětí byly naopak zjištěny nižší hodnoty AGE, což jsou konečné produkty pokročilé glykace. Jedná se o bílkoviny nebo tuky, na které jsou navázány cukerné složky. Tím se tyto bílkoviny a tuky poškozují a podporují rozvoj a trvání zánětu. Je tedy lepší, pokud máme nižší hodnoty AGE.
Rozdíly v hodnotách testovaných imunologických parametrů mezi ročními kojenými a nekojenými dětmi jasně ukázaly, že kojení výrazně ovlivňuje stav a aktivitu imunitního systému a může tak ovlivnit jejich současný i budoucí zdravotní stav.
https://doi.org/10.1016/j.ajcnut.2024.10.021
11.11.2024; Holmannová