Hliník ve vakcínách není pro děti rizikový
Vakcinace výrazně omezuje dětskou nemocnost. Díky ní se podařilo výrazně snížit výskyt některých závažných infekčních onemocnění a zachránit tak život mnoha dětem.
Dříve se lékaři běžně setkávali s úmrtími na záškrt, černý kašel, s těžkým průběhem spalniček, ochrnutími po infekční obrně atd. V některých vakcínách se nachází také hliník a existuje obava, že by mohl poškodit zdraví dětí. Jeho koncentrace ve vakcínách je malá, ale je možné, že podání více vakcín v kratší době by mohlo mít negativní dopad, např. zvýšit výskyt alergií a autoimunitních nemocí či neurologických komplikací.
A právě na tuto věc se zaměřila dánská studie. Ve studii autoři vyhodnotili data 1 224 176 dětí, které byly vakcinované mezi lety 1997 až 2018.
V tomto období se také lišila koncentrace hliníku ve vakcínách, tj. byla vyšší než dnes. U všech dětí byly vedeny zdravotní záznamy nejméně do pěti let věku. A co bylo zjištěno? Kumulativní (celková) dávka hliníku ve všech vakcínách, které byly podány do věku dvou let, není dle výsledků spojená s nárůstem alergických, autoimunitních či neurologických onemocnění, včetně autismu a ADHD.
Autoři uzavírají studii s tím, že národní kohortová studie nenašla důkazy, které by podporovaly teorii, že hliník ve vakcínách zvyšuje riziko alergických, autoimunitních a neurologických onemocnění. Je to dáno mimo jiné i tím, že obsah hliníku je skutečně malý a mnohem rizikovější může být za určitých podmínek používání například alobalu.
Zdroj:
https://www.acpjournals.org/doi/10.7326/ANNALS-25-00997
28.7.2025; Holmannová