Dlouhodobé sledování spánku a únavy maminek v závislosti na metodě krmení miminek

Rubriky:

S narozením dítěte dochází k poklesu kvality spánku, zvýšení únavy a také se u matky mohou objevit depresivní epizody až deprese. V této studii autoři sledovali, jak tyto negativní jevy ovlivňuje způsob, jakým je dítko krmeno. Ve studii bylo 188 žen, které byly sledovány krátce před a po porodu. Ženy byly vyšetřeny bezprostředně po porodu, po osmi týdnech a dále po šesti měsících. Část žen plně kojila, část kombinovala umělou výživu a kojení a část krmila pouze umělou výživou. Počty žen ve skupinách se během doby měnily. Ženy vyplňovaly standardizované dotazníky ohledně kvality spánku, nespavosti, únavy a depresivních příznaků.

Nejprve autoři hodnotili únavu. Výsledky byly zajímavé. Ženy, které se již před porodem rozhodly, že budou krmit umělou výživou, měly již před porodem vyšší míru únavy v porovnání se ženami, které se rozhodly kojit.

Míra únavy v obou skupinách žen postupně klesala a byla po celou dobu studie nižší u kojících žen v porovnání se ženami, které upřednostnily lahvičku. Pokud kojící ženy přešly po 8 týdnech na krmení umělou výživou, tak únava rostla a byla vyšší než u žen, které od začátku krmily umělou výživou. V případě kvality spánku nebyl mezi ženami rozdíl.

U depresivních příznaků a depresí byla situace stejná jako s únavou. Nejvyšší však byly u žen, které brzo přešly z kojení na krmení umělou výživou. Výsledky tedy ukazují, že kojení je v porovnání s krmením umělou výživou pro ženy výhodnější stran únavy, která je nižší, i stran psychického stavu.

https://bmcpregnancychildbirth.biomedcentral.com/articles/10.1186/s12884-024-06671-0

19.8.2024; Holmannová