Dlouhodobá studie sledující vliv kojení na mentální výkony dětí

Rubriky:

Kojení je pro děti velmi prospěšné, podporuje nejen jejich růst, ale také vývoj např. imunitního nebo nervového systému. Na vývoj mozku a mentální výkony 810 dětí ve věku od tří týdnů do 18 měsíců se zaměřila tato studie, během které se zjišťovalo, zda a jak dlouho byly děti kojené.

Celkově byly děti sledované po dobu čtyř let. V 18 měsících věku bylo provedeno EEG, tj. neinvazivní vyšetření mozkové aktivity, a ve čtyřech letech byly hodnoceny mentální funkce dětí pomocí standardizovaných testů. Výsledky ukázaly, že kojení delší než 12 měsíců bylo spojené s lepšími všeobecnými a početními znalostmi a řečovými schopnostmi ve srovnání s kratší dobou kojení.

Dále se zjistilo, že kojení také ovlivňuje aktivitu mozku zachycenou na EEG, což může vysvětlit i lepší výsledky kojených dětí v testech. Zdá se tedy, že délka kojení má vliv na mozkové funkce a studijní dovednosti v raném dětství. Mozkové funkce déle kojených děti jsou dle výsledků studie lepší než dětí kojených kratší dobu a je možné to ověřit nejen testy, ale také vyšetřením mozkové aktivity.

https://doi.org/10.1016/j.earlhumdev.2024.106110

25.9.2024; Holmannová