Budoucí maminky ovlivňují chuťové preference dětí již v těhotenství

Rubriky:

Bylo prokázáno, že se plod setkává s chutěmi jednotlivých potravin ještě v období před narozením. Je známo, že vývoj čichových a chuťových receptorů probíhá již v 7.–8. týdnu gravidity. Dosavadní studie došly k závěru, že se chuť plodové vody mění podle stravy matky. Některé chutě potravin jsou evidovány také v mateřském mléce. Může tak být prostřednictvím stravy matky ovlivněno vnímání chutí u dítěte.

Matčina strava v těhotenství má klíčový význam pro to, jaké potraviny dítě v pozdějším věku preferuje. Aromatické složky přijímané stravou se přenášejí do plodové vody a mateřského mléka. Tento jev se projevuje zejména u stravy bohaté na chuťově výrazné složky (vysoce zpracované potraviny). Uvedený mechanismus se dotýká například také tabákového kouře, jehož chuť se přenáší do plodové vody a mateřského mléka.

Z hlediska preferencí je u malých dětí vyhledávána zejména chuť sladká, což vede ke zvýšenému riziku nadměrného příjmu cukrů. Naopak méně oblíbená je některá zelenina obsahující antikarcinogenní sloučeniny způsobující nahořklou chuť (např. květák, brokolice). Ovoce bohaté na antioxidanty působí více kysele.

Konzumace zdravých potravin gravidními nebo kojícími ženami má tedy svůj význam z hlediska vlivu na chuťové preference dětí. Pokud konzumují nevhodné potraviny, zvyšují tím riziko vzniku řady onemocnění (diabetes mellitus, metabolický syndrom, kardiovaskulární onemocnění, obezita, zubní kaz) jak u dětí, tak u nich samotných.

9. 4. 2021

Mgr. Kateřina Vokounová

 

Zdroje:

Podzimek Š, Dušková M, Broukal Z, Rácz B, Stárka L, Dušková J (2018): The evolution of taste and perinatal programming of taste preferences. Physiological Research, 67: S421-S429. doi: 10.33549/physiolres.934026.