Zika virus

Rubriky: | |

zikaVirová infekce zika je na člověka přenášena kousnutím infikovaným komárem Aedes a obvykle způsobuje mírnou horečku, vyrážku, zánět spojivek a bolesti svalů.

Virus se poprvé objevil v roce 1947 v lese zika v Ugandě. Od té doby se virus vyskytoval hlavně v Africe, sporadicky i v Asii. V roce 2007 byla zaznamenána velká epidemie na ostrově Yap (v Mikronésii), kde bylo nakaženo téměř 75 % populace. V květnu 2015 byl potvrzen přenos viru v severovýchodní části Brazílie. Od října se virus objevuje i v dalších částech Ameriky.

Nejčastějšími příznaky virové infekce zika jsou mírná horečka a kožní vyrážka, provázená zánětem spojivek, bolestí svalů či kloubů a celková malátnost, která začne 2–7 dnů po kousnutí infikovaným komárem. Příznaky onemocnění se objevují u jednoho ze 4 nakažených. Neurologické a autoimunitní komplikace nejsou časté, avšak byly již popsány u několika případů v Polynésii a Brazílii.

K přenosu viru je zapotřebí přenašeče, kterým je v tomto případě komár. Virus byl však také izolován ve spermatu a je evidován i případ přenosu mezi osobami při pohlavním styku – tento způsob přenosu však zatím nebyl potvrzen. Dosud nejsou k dispozici informace o přenosu viru z matky na dítě během těhotenství nebo při porodu. Perinatální přenos byl hlášen u jiných virů přenášených vektory (jako je např. horečka dengue), proto jsou nyní prováděny studie ohledně možného přenosu viru z matky na dítě a jeho případných účinků.

U většiny lidí je diagnóza založena na klinických příznacích a epidemiologických okolnostech (například výlet pacienta do oblastí, kde se virus vyskytuje). K potvrzení diagnózy pomáhají krevní testy. Léčba infekce spočívá ve zmírnění bolestí, horečky a dalších příznaků. Aby se předešlo dehydrataci, je doporučeno kontrolovat teplotu, udržovat klidový režim a pít hodně vody. Vakcína nebo konkrétní lék proti zika viru zatím neexistuje.

V České republice zatím nebyl diagnostikován žádný případ nakažení zika virem a zdravotní nebezpečí spojené s touto infekcí občanům ČR v současné době nehrozí.

Zdroj informací:
World Health Organization (WHO)Pan American Health Organization (PAHO)